Czym jest osuszacz chłodniczy?


Lód

Osuszacze powietrza wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle oraz codziennym życiu. Na rynku znaleźć możemy szeroki wybór maszyn o zróżnicowanym sposobie działania. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć możemy osuszacze chłodnicze, zwane również ziębniczymi. Jak działa osuszacz chłodniczy? Sprawdź!

Osuszacz chłodniczy powietrza – działanie

Osuszacz chłodniczy służy do usuwania nadmiaru wilgoci z powietrza poprzez schładzanie go do temperatury bliskiej zeru. Tego typu urządzenie składa się z kilku części – separatora czynnika ziębniczego, sprężarki czynnika ziębniczego, skraplacza, wentylatora skraplacza, filtra, zaworu, obejścia gorącego gazu. W dużym uproszczeniu działanie tego typu urządzenia porównać możemy do funkcjonowania chłodziarki. Maszyna chłodzi powietrze do temperatury bliskiej temperaturze zamarzania wody, co sprawia, że zawarta w nim wilgoć zaczyna się skraplać. Woda zbiera się w tak zwanym separatorze, z którego jest odprowadzana na zewnątrz urządzenia.

Rodzaje osuszaczy

Urządzenia podzielić możemy na dwa typy – osuszacze chłodnicze powietrza atmosferycznego oraz sprężonego powietrza. Pierwszy rodzaj używany jest w pomieszczeniach, gdzie poziom wilgotności powietrza powinien być dokładnie kontrolowany (na przykład w archiwach, piwnicach i innych pomieszczeniach podziemnych, halach przemysłowych, magazynach). Z kolei osuszacz chłodniczy sprężonego powietrza jest nieodłącznym elementem układu w sprężarkach i znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *