Osuszacz adsorpcyjny – co warto o nim wiedzieć?


Pytanie

Osuszacz adsorpcyjny jest urządzeniem pozwalającym usunąć nadmiar wilgoci ze sprężonego powietrza. Urządzenia wykorzystywane są wielu branżach, między innymi elektronice, farmacji, lakiernictwie, transporcie pneumatycznym i przemyśle spożywczym. Jak działają osuszacze adsorpcyjne? Jakie zalety wpływają na ich popularność? Sprawdź!

Osuszacz adsorpcyjny – jakie pełni funkcje?

Osuszacze adsorpcyjne są ważną częścią układów sprężonego powietrza (na przykład sprężarek). Powietrze pod ciśnieniem zazwyczaj może być wykorzystane do określonych celów dopiero wtedy, kiedy przejdzie proces uzdatniania. Składa się on z kilku etapów – odolejania, filtracji oraz osuszania. Pozbycie się nadmiaru wilgoci z powietrza umożliwiają właśnie osuszacze adsorpcyjne. Dzięki tym urządzeniom praca całej instalacji jest znacznie usprawniona, wydłuża się żywotność podzespołów, nie dochodzi do zjawiska korozji.

Jak to działa?

Wysokiej jakości osuszacz adsorpcyjny pozwala efektywnie uzyskać najniższy poziom wilgotności powietrza dzięki osiągnięciu ciśnieniowego punktu rosy na poziomie do -70 stopni Celsjusza. Urządzenie wyposażone jest w dwie części. W jednej z nich woda gromadzona jest na powierzchni adsorbentu (przeważnie silica-żelu), a następnie skrapla się w innej komorze i zostaje z niej usunięta.

Zalety osuszaczy adsorpcyjnych

Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest ich uniwersalność. Na wydajność procesu osuszania nie ma wpływu poziom wilgotności powietrza. Dzięki wysokiej efektywności osuszacze adsorpcyjne znajdują zastosowanie w zaawansowanych technologicznie procesach, gdzie wilgotność powietrza bezpośrednio przekłada się na jakość produktów. Osuszacze mogą być wyposażane w specjalne filtry, które jeszcze bardziej polepszają jakość ich pracy. Co ważne, intensywnie pracujące urządzenia nie pochłaniają dużych nakładów energetycznych. Koszty ich zakupu, a następnie eksploatacji są zaskakująco niskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *