Osuszacz chłodniczy sprężonego powietrza – jaki wybrać?


Lód

Osuszacz chłodniczy sprężonego powietrza pełni ważną rolę w układach uzdatniania powietrza wytwarzanego przez sprężarki. Znajduje zastosowanie przeważnie w układach przemysłowych lub warsztatowych, gdzie w danych procesach używa się osuszonego, sprężonego powietrza. Producenci zaawansowanego sprzętu oferują szereg urządzeń o zróżnicowanych funkcjach. Jak z ogromu możliwości wybrać najlepszą? Sprawdź nasze rady!

Osuszacz chłodniczy – jak to działa?

Zacznijmy od początku: na jakiej zasadzie działa osuszacz chłodniczy? Głównym zadaniem tego typu urządzenia jest obniżenie temperatury powietrza, usunięcie z niego nadmiaru wody oraz cząsteczek oleju. Oczyszczenie i osuszanie powietrza odbywa się dwuetapowo. Na początku sprężone powietrze wytworzone przez sprężarkę trafia do wymiennika ciepła. Tutaj, w układzie przeciwprądowym, dochodzi do wstępnego obniżenia temperatury powietrza opuszczającego parownik. Następnie przechodzi ono do parownika obiegu chłodniczego. W tym miejscu temperatura powietrza zostaje obniżona do temperatury punktu rosy. Wszystkie zanieczyszczenia i woda ulegają skropleniu i odseparowaniu, a oczyszczone powietrze znów zostaje ogrzane.

Na co zwrócić uwagę?

Osuszacz chłodniczy używany w fabryce czy warsztacie będzie codziennie eksploatowany. Jeśli chcemy, aby urządzenie dobrze spełniało swoją rolę, podczas jego kupna należy przyjrzeć się dokładnie wszystkim parametrom. Aby mieć pewność, że rezultaty pracy osuszacza będą odpowiednie dla danego systemu pneumatycznego, należy zwrócić uwagę na maksymalny średni przepływ powietrza, wymagany ciśnieniowy punkt rosy, ciśnienie i temperaturę powietrza wpadającego do osuszacza, temperaturę powietrza otaczającego.

Rzetelna firma

Podczas kupna osuszaczy powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na parametry konkretnych urządzeń, ale również warunki współpracy z producentem. Zanim podpiszemy umowę warto sprawdzić, czy sprzedawca oferuje wsparcie techniczne oraz regularne serwisowanie urządzeń. Nie bez znaczenia jest również długość okresu gwarancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *