Osuszacz sprężonego powietrza – podstawowe rodzaje


Rury

Nieodłączną częścią większości układów pneumatycznych jest osuszacz sprężonego powietrza – urządzenie usuwające nadmiar wilgoci do wymaganego ciśnieniowego punktu rosy. Urządzenia znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. Na rynku dostępne są osuszacze o zróżnicowanej specyfice działania wykorzystujące różne metody usuwania wilgoci z powietrza. Oto najpopularniejsze typy!

Chłodniczy osuszacz sprężonego powietrza

Najbardziej popularnym typem urządzeń tego typu są chłodnicze osuszacze sprężonego powietrza, zwane również ziębniczymi. Działanie chłodniczych osuszaczy porównać można z zasadą funkcjonowania chłodziarki. Sprężone powietrze wpada do pierwszej komory, wymiennika ciepła, gdzie zostaje schłodzone. W następnej kolejności przechodzi ono do parownika obiegu chłodniczego. Tutaj temperatura powietrza zostaje obniżona do temperatury punktu rosy, wszystkie zanieczyszczenia i woda ulegają skropleniu i odseparowaniu. Czyste powietrze znów zostaje ogrzane. Co ważne, odseparowana mieszanka wodno-olejowa musi być odpowiednio utylizowana.

Chłodniczy osuszacz sprężonego powietrza używany jest zazwyczaj tam, gdzie instalacja sprężonego powietrza znajduje się wewnątrz budynku.

Osuszacz adsorpcyjny

Kolejnym co do częstotliwości użytkowania typem osuszaczy jest adsorpcyjny osuszacz sprężonego powietrza. Sprawdza się on dobrze przy większym ciśnieniu i większych przepływach właściwych. W tym przypadku powietrze osuszane jest przez zbiornik z adsorbentem, czyli specjalną substancją, na której wytrąca się wilgoć (zazwyczaj jest nią granulowany żel aluminiowy lub nanofiltr). Po kilku minutach substancja adsorbująca poddawana jest regeneracji, czyli przepuszcza się przez zbiornik suche powietrze, które odprowadza całą wilgoć na zewnątrz. W tym przypadku istotne jest, aby przy wlocie powietrza znajdował się specjalny filtr. Brak filtra sprawi, że do wnętrza urządzenia dostanie się olej, który zmniejsza efektywność procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *