Osuszacze sprężonego powietrza – poznaj najpopularniejsze modeleWażną częścią każdego układu sprężonego powietrza jest osuszacz pozwalający zmniejszyć poziom wilgotności w wytwarzanym powietrzu. Ponadto, wyposażone w filtry osuszacze usprawniają pracę całej instalacji, wydłużają żywotność podzespołów, zapobiegają powstawaniu korozji, a stosowane w nich filtry pomagają usunąć wszelkie zabrudzenia. Producenci maszyn przemysłowych oferują osuszacze sprężonego powietrza różnego typu. Oto najpopularniejsze z nich.

Adsorpcyjny osuszacz

Adsorpcyjny osuszacz sprężonego powietrza, jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie adsorpcji, czyli łączenia się cząsteczek na granicy faz fizycznych. W tego typu urządzeniu wilgoć i zanieczyszczenia osuszone i odseparowane są poprzez kontakt z adsorbentem, czyli substancją, na której wytrąca się woda. Środkiem adsorbującym najczęściej jest tlenek glinu, żel krzemionkowy, chlorek litu lub sita molekularne.

Chłodniczy osuszacz sprężonego powietrza

Drugi typ osuszaczy, czyli model chłodniczy, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Do redukcji wilgoci z powietrza w sprężarce wykorzystuje się w tym przypadku niską temperaturę zbliżoną do temperatury zamarzania wody. Sprężone powietrze chłodzone jest w komorze będącej wymiennikiem ciepła. W następnej kolejności przedostaje się do parownika obiegu chłodniczego, gdzie temperatura powietrza zostaje obniżona do temperatury punktu rosy. W tym momencie nadmiar wody oraz zanieczyszczenia zostają odseparowane, a czyste i suche powietrze znowu zostaje ogrzane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *