Wilgoć w domu – jaki osuszacz powietrza wybrać?


Dom

We wnętrzu każdego budynku mieszkalnego wilgotność powietrza nie powinna wynosić więcej niż 60%. Przekroczenie tej normy negatywnie wpływa nie tylko na komfort codziennego życia, ale również zdrowie domowników. Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci, warto zainwestować w urządzenie, które zredukuje ilość wody w powietrzu – osuszacz absorpcyjny lub kondensacyjny. Który model lepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu? Sprawdź nasze rady!

Czym jest osuszacz absorpcyjny?

Na rynku znaleźć możemy osuszacze o zróżnicowanej specyfice działania, spośród których szczególnie popularne są dwa warianty: osuszacze absorpcyjne oraz kondensacyjne. Pierwszy typ, czyli osuszacz absorpcyjny, działa dzięki rotatorowi – części pokrytej higroskopijną substancją, która pochłania wilgoć z powietrza. Zebrana wilgoć skrapla się i zbiera w specjalnym zbiorniczku. Następnie ogrzane i osuszone powietrze odprowadzane jest na zewnątrz urządzenia. Osuszacze absorpcyjne nie zajmują wiele miejsca, są stosunkowo lekkie, a ich zakup nie nadszarpnie poważnie domowego budżetu. Ich dużą zaletą jest fakt, że mogą pracować niezależnie od panującej w pomieszczeniu temperatury.

Osuszacz kondensacyjny

Kolejne urządzenie, osuszacz kondensacyjny, zasysa powietrze kompresorem. Wilgotne powietrze skrapla się w parowniku, zostaje podgrzane i wypuszczone na zewnątrz. Jednak, w przeciwieństwie do osuszacza absorpcyjnego, sprzęt działa wydajnie tylko w pomieszczeniach, w których panuje wysoka temperatura oraz bardzo wysoka wilgotność. Warto mieć jednak świadomość, że tego typu osuszacze są skuteczne, nie zajmują wiele miejsca i są lekkie.

Dlaczego to takie ważne?

Wilgotność powietrza jest ważnym parametrem wpływającym na samopoczucie, zdrowie oraz komfort codziennego życia. Zbyt duża ilość wody w powietrzu może być przyczyną problemów z oddychaniem, infekcji dróg oddechowych, chorób nerek czy schorzeń dermatologicznych. Wilgoć jest idealnym środowiskiem sprzyjającym rozwojowi pleśni i grzybów, co może prowadzić do niszczenia ścian, mebli i wyposażenia domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *