Wilgoć w mieszkaniu – jak sobie z nią radzić?


Mieszkanie

Pranie schnące na suszarce przez kilka dni, woda skraplająca się na okiennych szybach, a nawet grzyb na ścianach… Znaczna część osób w okresie jesienno-zimowym może zauważyć w swoim mieszkaniu niepokojące sygnały świadczące o zbyt dużej wilgotności powietrza. Jak sobie radzić z tym problemem? Czym jest osuszacz absorpcyjny? Sprawdź!

Osuszacz adsorpcyjny – tajna broń w walce o komfort!

Zalecana przez ekspertów wilgotność powietrza w budynkach mieszkalnych nie powinna przekraczać 40-60%. Prostym sposobem na obniżenie wilgotności w mieszkaniu, a tym samym przywrócenie domownikom komfortu i bezpieczeństwa (wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów negatywnie wpływających na zdrowie) jest inwestycja w osuszacz adsorpcyjny. Tego typu urządzenie wytrąca wodę z powietrza, wykorzystując zjawisko adsorpcji, czyli gromadzenia się wody na powierzchni adsorbentu. Jego najważniejszą częścią jest rotor pokryty adsorbentem, czyli (przeważnie) żelem krzemionkowym pochłaniającym wodę do zbiornika. Tego typu urządzenia nie zajmują wiele miejsca, nie pochłaniają dużo energii i doskonale sprawdzają się w domowych warunkach.

Przede wszystkim: przeciwdziałaj!

Wilgotność powietrza ma duży związek z temperaturą panującą we wnętrzach. Im w mieszkaniu jest chłodniej, tym większa wilgotność w nim panuje. Aby zminimalizować problem zbyt dużej ilości wody w powietrzu, warto przyjrzeć się bliżej systemom wentylacji w mieszkaniu, dbać o optymalny komfort cieplny, uszczelnić okna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *